Działalność zorganizowanej grupy przestępczej okradającej klientów banku, została zakończona. Wiadomość o akcji zakończonej pełnym powodzeniem przekazała policja, udzielając dodatkowych informacji w tym zakresie – od lat z rachunków osób prywatnych, firm i organizacji kradzione były pieniądze. Zarzuty usłyszało łącznie 148 osób, zaś ze strat w wysokości 94 milionów złotych udało się odzyskać ponad połowę środków. Oskarżeni usłyszeli ogólnie zarzuty odnoszące się do co najmniej 850 czynów zabronionych – w tym oszustwo, kradzież i pranie brudnych pieniędzy.
Międzynarodowa, zorganizowana grupa przestępcza specjalizowała się w transferach gotówki, do której zyskiwała dostęp poprzez internetowe włamania na konta bankowe. Z ustaleń prowadzonego śledztwa wynika, iż przestępcy działali aktywnie od co najmniej 2012 roku. Co więcej, działalność oprócz Polski prowadzona była również w kilkunastu innych europejskich krajach, między innymi w Danii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, Francji.
Sprawcy przy użyciu urządzeń telekomunikacyjnych włamywali się do systemów komputerowych – kradzież przeprowadzana była za pomocą wirusów i phishingu, a środki finansowe wysyłane były przelewami na wcześniej przygotowane rachunki bankowe w Polsce, Rosji i na Ukrainie. Organizacja stworzona przez przestępców była wyjątkowo rozbudowana, z wyraźnym przydziałem określonych ról dla każdego jej członka na jednym z 11 poziomów.
Pieniądze z rachunków bankowych obywateli różnych krajów przejmowane były przy użyciu wirusa TIBA i starannie przygotowanych stron phishingowych. Zdecydowaną większość zysków zdobytych na drodze przestępstwa uzyskiwały osoby zajmujące się tworzeniem, modyfikacją i zarządzaniem szkodliwym oprogramowaniem. Pieniądze kradzione były z kont bankowych należących do konsumentów, firm, szpitali, szkół i urzędów. Według śledczych jest to największa takiego rodzaju sprawa w Polsce, a podobnego postępowania nigdy nie było.
Głównymi organizatorami procederu byli polscy obywatele, mieszkańcy Lubelszczyzny – to oni zajmowali się kierowaniem grupą i organizacją jej działania. Wszyscy uczestnicy i pomysłodawcy przestępstwa posługiwali się fałszywymi dokumentami.
Skala problemu i występowania przestępstw internetowych jest znaczna i w żadnym wypadku nie należy jej ignorować. Złodzieje korzystają z nieostrożności użytkowników sieci, zdobywając potrzebne im do działania dane. Często też w mechanizmie działania cyberprzestępców wykorzystywane były konta, które zakładali niczego nieświadomi użytkownicy bankowości internetowej. W pomoc przestępców działających w podobny sposób angażowano setki osób, niezdających sobie nawet sprawy z udziału w przestępczym procederze.
Przeprowadzona przez polską policję akcja, która zakończyła działalność organizacji, jest dowodem na to, że oszustw finansowych w Internecie jest coraz więcej. Jednocześnie jednak rozwijane są metody skutecznego im zapobiegania oraz wykrywania sprawców. Liczba wyłudzeń i kradzieży środków pieniężnych może jednak znacznie się zmniejszyć – do czerwca bieżącego roku banki mają czas na wprowadzenie ograniczenia w zakładaniu konta „na przelew” – a z takich właśnie najczęściej korzystali przestępcy. Jest to efekt zaleceń wydanych przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Cyberprzestępcy Działalność zorganizowanej grupy przestępczej okradającej klientów banku, została zakończona. Wiadomość o akcji za...
Windykacja to proces odzyskiwania długów, lecz nie przez komornika czy samego wierzyciela, a przez zewnętrzną firmę, wyspecjalizowaną w takich działaniac...
Ustawa antylichwiarska weszła w życie dnia 11 marca 2016 i jest to wyjątkowy dzień w historii polskich pożyczkobiorców. Najważniejszym zadaniem u...