Zmiany w prawie finansowym.

Ustawa antylichwiarska weszła w życie dnia 11 marca 2016 i jest to wyjątkowy dzień w historii polskich pożyczkobiorców. Najważniejszym zadaniem ustawy jest regulacja prawna w zakresie ochrony konsumentów przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych. Wnioskodawcom zależy też na większej kontroli nad rynkiem finansowym.

Do tej pory pożyczki pozabankowe były wolne od jakichkolwiek limitów wysokości kosztów pozaodsetkowych. Narzucony był jedynie maksymalny poziom odsetek. Rodziło to już od samego początku poważne obawy, które przełożyły się na realne naginanie przepisów. W praktyce firmy pożyczkowe ogłaszały, że udzielają pożyczki za darmo, ponieważ faktycznie – odsetki nie były naliczane w ogóle. Klient jednak przy podpisywaniu umowy dowiadywał się jednak, że do spłacanej kwoty pożyczki doliczane są wysokie koszty pozaodsetkowe.

Dopiero od 11 marca limit kosztów pozaodsetkowych został ustalony. W skali roku te koszty nie mogą przekroczyć 55% wartości pożyczki, a w skali całości życia produktu jest to 100%. Oznacza to, że jeśli klient pożycza 500zł na rok, to maksymalna kwota, jaką może zwrócić to 750 zł, a jeśli jest to pożyczka np. na dwa lata – będzie to 1.000zł.

Zalety wprowadzenia Ustawy Lichwiarskiej

Zmiana przepisów w tym zakresie przyczyni się do większej ochrony konsumentów. Wcześniej bardzo łatwo było wpaść w spirale długów, nie informując odpowiednio klientów firm pożyczkowych.

Według najnowszych sondaży z pożyczek on-line i chwilówek dostępnych wyłącznie w firmach pożyczkowych korzysta nawet co 10 Polak. Spośród klientów ponad połowa deklaruje, że skorzysta z oferty takich firm ponownie. Wprowadzanie nowych regulacji, szczególnie tych ochraniających konsumentów wpływa korzystnie na jakość świadczonych usług przez wszystkie instytucje pozabankowe. Niektórzy wciąż kojarzą firmy pożyczkowe z aferą Amber Gold, ale od tego czasu minęło dużo czasu i wprowadzono wiele regulacji, podobnych do tej z 11 marca. Mają one za zadanie zapewnić bezpieczne pożyczanie pieniędzy przez Polaków, niekoniecznie w placówkach banków.

Pozytywne efekty wprowadzenia ustawy antylichwiarskiej można zawrzeć w kilku podpunktach:

  • Obniżone koszty pozaodsetkowe – zmiana wpływa bezpośrednio na wysokość kosztów doliczanych do kwoty pożyczki. Tańsze produkty finansowe to większa konkurencyjność z instytucjami bankowymi oraz spokój klientów, którzy mogą spać spokojnie.

  • Koniec rolowania pożyczek – w ustawie został zawarty zapis o tym, że jeśli w ciągu 120 dni od dnia wypłaty pierwszej pożyczki klient weźmie kolejną pożyczkę u tego samego pożyczkodawcy, koszty będą musiały się zmieścić w pierwotnym limicie.

  • Wycofanie z rynku nieuczciwych pożyczkodawców – od 11 marca 2016 wymagany kapitał zakładowy firm pożyczkowych wzrasta do 200.000 zł. Komisja Nadzoru Finansowego otrzymuje również prawo do wszczęcia postępowania wyjaśniającego w stosunku do firmy, która budzi podejrzenia.

  • Łatwiejszy dostęp do dokumentacji firm pożyczkowych – po wejściu w życie ustawy, firma zyskuje obowiązek udostępnienia wymaganych przez KNF dokumentów. Utrudnienia w tym zakresie ze strony pożyczkodawców mogą kosztować bardzo dużo – kara to nawet 500.000 zł.

Executio iuris non habet iniuriam
Egzekwowanie prawa nie jest bezprawiem